Go to ...
RSS Feed

Czeska policja ściga przyszłego premiera kraju – ponownie zwróciła się do sejmu o pozbawienie immunitetu posła Babiša.


Policja Republiki Czeskiej wysłała dziś, czyli 21.11.2017  r., do Izby Poselskiej wniosek o pozbawienie immunitetu poselskiego dwóch posłów zwycięskiego w wyborach ruchu ANO. Chodzi o posłów Andreja Babiša i Jaroslava Faltýnka. Śledczy policji ścigają ich w związku z przestępstwem, którego ci dwaj wraz z innymi osobami mieli się dopuścić w sprawie machinacji z dotacjami unijnymi. Poprzedni parlament tych dwóch posłów już pozbawił immunitetu, ale ponieważ odbyły się nowe wybory, procedurę trzeba powtórzyć.

Przewodniczący ruchu ANO Andrej Babiš i pierwszy wiceprzewodniczący ruchu Jaroslav Faltýnek poprzednio sami byli za uchyleniem ich ochrony prawnej.

 

Tymczasem Babiš jako szef ruchu, który zdecydowanie wygrał wybory, otrzymał od prezydenta kraju Miloša Zemana misję powołania nowego rządu. Ta misja jest, jak na razie, nieudana, gdyż żadna z partii parlamentarnych nie chce wejść z ANO do kolaicji, przyczyną jest m.in. fakt, iż przewodniczący jest ścigany przez policję. Gdyby ANO wystawiło innego kandydata na pozycję premiera, niektóre partie uznałyby to jako sygnał do rozpoczęcia poważnych rozmów o utworzeniu koalicji z ruchem ANO. Lecz Babiš pragnie zostać premierem. Wiele wskazuje na to, iż ANO skonstruuje rząd mniejszościowy z udziałem swoich polityków i tzw. bezpartyjnych fachowców, rząd ten prawdopodobnie uzyska wotum zaufania na skutek cichego lub ukrytego wsparcia dwóch partii, które czescy komentatorzy określają jako ekstremistyczne – czyli Partii Komunistycznej i partii SPD Tomio Okamury. Jest też możliwy scenariusz, iż nowy gabinet będzie sprawował władzę bez zaufania parlamentu – jest to prawnie wykonalne. Ale Babiš zapewnił, iż sobie taka sytuację na dłuższą nie wyobraża.

Negocjacje o utworzeniu rządu są na razie dosyć mętne, w Konstytucji czeskiej nie ma żadnego terminu czasowego, do którego rząd po wyborach musi powstać, o ile prezydent jeszcze nie wykonał aktu mianowania nowego premiera, a to się dotąd nie stało. Prezydent jedynie nieformalnie powierzył misję powołania nowego rządu Babišovi, to jeszcze nie jest mianowanie.

 

Wniosek policji  formalnie może przejąć tylko przewodniczący Izby Poselskiej, ale ten na razie nie został wybrany. Stanie się nim zapewne kandydat ruchu ANO Radek Vondráček.

 

W sprawie badanej przez policję jest 11 oskarżonych, nie tylko dwaj posłowie, ale również małżonka przyszłego premiera Monika Babišová, jego dzieci i szwagier.

 

Andrej Babiš twierdzi, iż trwa atak systemu na jego osobę, systemu, który obawia się polityka skutecznie zwalczającego klientelizm i korupcję. Z takimi hasłami (m.in.) ruch ANO bowiem wygrał wybory.

vp, cepol24.pl

Tags: , ,

More Stories From Czechy