Go to ...
RSS Feed

Babiš znów Burešem


 

Słowacki Sąd Konstytucyjny anulował werdykty innych sądów słowackich w sprawie sporu o to, czy Andrej Babiš był słusznie czy niesłusznie zarejestrowany jako tajny współpracownik StB.
Słowackie sądy wcześniej postanowiły, iż niesłusznie. Czyli wynikało z tego, iż Andrej Babiš, prawdopodobny zwycięzca tegorocznych wyborów parlamenrtarnych w Czechach, nie był tajnym współpracownikiem komunistycznej bezpieki StB.
To oprotestował słowacki UPN (odpowiednik IPN). I dziś ostatecznie najwyższa instancja sądowa na Słowacji zadecydowała, iż poprzednie werdykty sądów zawierają błędy proceduralne, sprawa musi byc rozpatrzona ponownie. Co więcej – Sąd Konstytucyjny stwierdził, iż UPN nie może być stroną, którą osoba podejrzewana o agenturalna przeszłość może zaskarżyć. Oznacza to, iż odtąd nikt, kto uważa, iż został niesłusznie zarejestrowany przez StB jako tajny współpracownik czy informator, nie może się od teraz od UPN domagać drogą sądową zmiany w rejestrach. Ta część postawienia Sądu Konstytucyjnego jest przełomowa.
Werdykt Sądu Konstytucyjnego przyjemnie zaskoczył szefa słowackiego UPN, który stwierdził, że postanowienie sądu poszło dalej niż on oczekiwał.

 

Andrej Babiš w reakcji na postanowienie słowackiego Sądu Konstytucyjnego w wywiadzie dla serweru aktualne.cz stwierdził:

„Jaki to przypadek. Parę dni przed wyborami i słowacki Sąd Konstytucyjny nagle postanowił, że po wielu latach zaprzeczy wszystkim swoim dotychczasowym postanowieniom i spowoduje przez to totalny chaos i niepewność w słowackim ładzie prawnym.”

Szef ruchu ANO ponownie powtórzył, że z komunistyczną tajną policją nigdy nie współpracował i nigdy niczego nie podpisał. Zamierza walkę o swe dobre imię prowadzić od nowa.

Babiš urodził się na Słowacji, jest narodowości słowackiej, ale obecnie jest on obywatelem Czech. Dlatego sprawę rozpatrują sądy słowackie, gdyż tam został zarejestrowany jako TW.

Sprawa ta może mieć wpływ na wybory, które odbędą się w Czechach 20 i 21 października i w których partia (a właściwie ruch ANO) tajnego współpracownika StB pseud. Bureš jest największym faworytem. Bureš, czyli Andrej Babiš według dokumentów zgromadzonych w archiwach był współpracownikiem komunistycznej bezpieki od 1980 do 1985 roku.

Przyszły możliwy premier ma nie tylko problem z niniejszym postanowieniem Sądu Konstytucyjnego w słowackich Koszycach, przypomnijmy, iz policja czeska wszczęła śledztwo przeciwko niemu i kilku kolejnym osobom w sprawie przestępstwa podatkowego, którego miał się Babiš i spółka dopuścić w związku z nieuprawnionym przyjęciem unijnych dotacji na budowę fermy rekreacyjnej Bocianie gniazdo.  http://info.cepol24.pl/archiwa/790

historia sprawy esbeckiej (po słowacku) za pravda.sk”

 

Súdy vo veci údajnej Babišovej spolupráce s ŠtB konajú od roku 2012

  • 3. decembra 2011 – Server Euro.cz zverejnil fotokópie dokumentov z Babišovho zväzku vedeného ŠtB, podľa ktorých bol podnikateľ od roku 1980 jej dôverníkom a v novembri 1982 sa stal agentom. Babiš, ktorý vážne uvažoval o vstupe do politiky, sa označeniu za spolupracovníka ŠtB bránil. Babišov zväzok je archivovaný v Bratislave; podstatnú časť materiálov z neho zlikvidovali v decembri 1989.
  • 17. januára 2012 – Babiš podal na bratislavskom súde žalobu na slovenský Ústav pamäti národa (ÚPN) pre archívne zväzky, podľa ktorých spolupracoval s ŠtB.
  • 6. júna 2013 – Súd začal prejednávať žalobu Babiša o jeho neoprávnenom figurovaní vo zväzkoch ŠtB ako agenta. Babiš osobne pred súdom spoluprácu s ŠtB poprel.
  • 26. júna 2014 – Bratislavský okresný súd rozhodol, že Babiš je vo zväzkochniekdajšej tajnej polície ŠtB v komunistickom Československu neoprávnene evidovaný ako jej agent.
  • 30. júna 2015 – Rozhodnutie súdu prvého stupňa o neoprávnenej evidencii Babiša vo zväzkoch ŠtB v odvolacom konaní potvrdil Bratislavský krajský súd.
  • 6. februára 2017 – Najvyšší súd oznámil, že 31. januára zamietol dovolanie proti skoršiemu rozhodnutiu nižších súdov, že Babiš je neoprávnene evidovaný vo zväzkoch ŠtB ako jej agent.
  • 10. marca 2017 – Ústav pamäti národa podal ústavnú sťažnosť proti verdiktu najvyššieho súdu.
  • 2. mája 2017 – Ústavný súd prijal na ďalšie posúdenie sťažnosť ÚPN.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/444641-ustavny-sud-zrusil-rozhodnutie-ze-babis-je-neopravene-vo-zvazkoch-stb/

Uzasadnienie wyroku Sądu Konstytucyjnego, audio, w języku słowackim:

https://youtu.be/9pGuVN3hkxo

Część archiwaliów z teczki Bureš jest na stronie:

DOKUMENT: Prohlédněte si spis agenta Bureše, spolupracovníka StB

Tags: , ,

More Stories From Słowacja