Go to ...
RSS Feed

Roszada mająca uratować partię


cepol 15.6.2017 Socjalistyczny premier Bohuslav Sobotka wczoraj oznajmił, iż rezygnuje z funkcji przewodniczącego Czeskiej partii Socjaldemokratycznej i że partą od teraz będzie rządził de facto triumwirat. Sobotka pozostaje premierem, natomiast nowym szefem partii będzie minister finansów Milan Chovanec. Ponieważ w Czechach odbędą się pod koniec października wybory parlamentarne, kierownictwo partii zdecydowało, iż liderem wyborczym, czyli twarzą partii będzie minister spraw zagranicznych Lubomír Zaorálek. Ten, w razie zwycięstwa w wyborach, w co nikt nie wierzy, ma zostać przyszłym ewentualnym premierem. W każdym razie Z|aorálek to Nowa twarz partii, która ma nadać socjalistom utracony dynamizm i przywrócić zaufanie lewicowych wyborców.

Posunięcie to jest reakcją na gwałtownie spadające poparcie dla partii, która rządzi i która wybrała wybory cztery lata temu. Obecnie jej sondażowe poparcie wynosi ok. 10 procent.

Triumwirat Chovanec – Zaorálek – Sobotka ma więc zatrzymać ten niekorzystny trend (gdy socjaliści w sondażach nie tylko odstają od prowadzącego ruchu ANO, ale zostali pokonani nawet przez prawicową ODS i komunistów) i odbudować pozycję partii i sprawić, iż socjaliści osiągną w wyborach przyzwoity rezultat.

W reakcji na tę roszadę rezygnację złożył menedżer wyborczy partii Jan Birke, który nie zgadza się z decyzją kierownictwa partii uważając, iż zmiana na poście szefa partii de facto w trakcie kampanii wyborczej to idiotyzm.

Zdania wśród komentatorów są podzielone – część uważa, iż zmiana ta może socjalistom pomóc, inni z kolei twierdzą, że posunięcie to jest zagmatwane, nieczytelne i że nie przyniesie pożądanego efektu.

Jednoznaczny komentarz wygłosił szef partii ANO, koalicjant, ale usunięty z rządu (właśnie przez Sobotkę) Andrej Babiš, który zauważył, iż Sobotka zachował się jak tchórz uciekając z tonącego statku. Wobec Zaorálka Babiš wysunął zarzut, iż przed 89 rokiem studiował marksizm-leninizm, zapomniał (szef ruchu ANO) jednakże powiedzieć o sobie, iż sam był członkiem partii komunistycznej, iż robił karierę jako pracownik firmy handlu zagranicznego i według dokumentów byłej komunistycznej bezpieki był tajnym współpracownikiem wywiadu StB.

Politycy koalicji rządzącej (socjaliści, ANO, Partia Ludowa) twierdzą, iż gabinet Sobotki to najlepszy i najskuteczniejszy rząd w historii Republiki Czeskiej, ale z tą opinia nie zgadza się słaba opozycja prawicowa zarzucająca politykom koalicji rządzącej, iż szczególnie polityka ministerstwa finansów narzuca na małych przedsiębiorców przesadne obciążenia, które dławią wolność gospodarczą.

Dodajmy, iż niedawno Bohuslav Sobotka oznajmił rozpad swej rodziny, to znaczy pokojowe rozejście ze swoją małżonka. Prasa brukowa nie wykryła żadnej kochanki premiera lub kochanka dotychczasowej małżonki Sobotki, możliwe więc, iż jego tłumaczenie przyczyn rozpadu (presja życia zawodowego) jest prawdziwa. Bohuslav Sobotka dotąd skutecznie bronił swego życia prywatnego przed prasa brukową, która nigdy nie opisywała żadnego skandalu z nim związanego.

 

Sobotka na wikipedii

 

Tags: , ,

More Stories From Czechy