Go to ...
RSS Feed

Legiony rzymskie w Czechach


cepol 15.10.2016 Według najnowszych badań archeologicznych wojska rzymskie  operowały nawet u  Jevíčka w regionie Svitavsko, czyli głęboko na północy pogranicza czesko-morawskiego. Udowodniły to interwencyjne badania archeologiczne prowadfzone przez archeologów Muzeum regionalnego  Litomyšl, którzy na obrzeżach gminy Jevíčko odkryli resztki rzymskiego obozu wojskowego. Znaleziono tam dobrej jakości ceramikę – potwierdziła archeolożka (czyli pani archeolog) z muzeum, pani  Jana Němcová. Jej zdaniem jest to odkrycie przełomowe, gdyż dotąd uważano, iż najbardziej na północ wysunięta obecność Rzymian była udokumentowana w Czechach w okolicy Ołomuńca lub Hulina.

Archeolodzy odkryli rów i na dnie tego rowu miski nazywane  terra sigillata, kształt rowu jednoznacznie wskazuje na rzymską obecność.

W pobliżu obozu znaleziono dwa małe piece chlebowe. Oznacza to,iż obóz miał i swe tyły gospodarcze i to może wskazywać na dłuższą obecność legionu na tym terytorium.

 

Dokładne określenie czasu powstania obozu dopiero zostanie przeprowadzone. Badania będą trwały, chodzi o działki przeznaczone pod budownictwo domów rodzinnych.

 

http://domaci.ihned.cz/c1-65478570-rimska-vojska-operovala-v-ceskych-zemich-dale-nez-se-predpokladalo-dokazuje-to-novy-archeologicky-vyzkum?

More Stories From Uncategorized