Go to ...
RSS Feed

Dekomunizacja na Słowacji


cepol 29.9.2016 Słowackie miasto Trenčín wczoraj (28. 9.) pozbawiło tytułu honorowego obywatela Josifa Wissarionowicza Stalina. Po 70 latach od przyznania tego tytułu sowiecki dyktator go utracił.

Pomimo, że propozycja prezydenta miasta została zaakceptowana przez Radę miasta, to niektórzy radni mieli pretensje, np. takie, że sprawa z nimi nie została wcześniej konsultowana, inni zwracali uwagę na fakt, iż Trenčín  został wyzwolony przez Armię czerwoną i Stalin w czasie przyznania mu honorowego obywatelstwa (1947 r.) był głównym dowódcą tej armii i jako taki zapewne na honor zasłużył. Ale prezydent miasta zareagował na wszystkie te wątpliwości stanowczo: „Proszę przestać z kwestionowaniem spraw, które są zasadnicze. Faszyzm i komunizm to były dwa reżimy zbrodnicze, pod którymi umierali miliony ludzi. To jest fakt, którego nie sposób zakwestionować. Trzeba to powtarzać i mówić zawsze, kto to spowodował…”

 

Warto dodać, iż tytuł honorowego obywatela tego miasta poza Stalinem też otrzymał pierwszy czechosłowacki prezydent Tomáš Masaryk oraz jego następca Edvard Beneš, również słowacki przedwojenny polityk Milan Hodža czy dowódca 40. armii 2. frontu ukraińskiego Armii czerwonej Filip Fedosejewicz oraz pisarz Vojtech Zamarovský.

Tags: ,

More Stories From Słowacja