Go to ...
RSS Feed

Polska policja będzie mogła interweniować w Czechach, a czeska w Polsce


cepol 29.9.2016 Republika Czeska, jak informuje serwer czeskiego radia publicznego rozhlas.cz, chce pogłębienia czesko-polskiej współpracy policyjnej i zamierza uzgodnić ze stroną polską i wprowadzić w życie zapis umożliwiający policjom obu krajów interwencję po drugiej stronie granicy państwowej. Potwierdził to czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec po spotkaniu z niemieckim szefem MSW  Thomasem de Maiziérem. Podobna umowa czesko-niemiecka na temat współpracy policji wejdzie w życie  za niedługo i umożliwi ona policyjne interwencje do głębokości dziesięciu kilometrów na terytorium drugiego państwa.

„Teraz przygotowujemy nowelizację umowy czesko-polskiej z 2002 roku, by na pograniczu czesko-niemiecko-polskim miały wszystkie policje te same możliwości ,“ zaznaczył Chovanec. Niemcy, jak zauważył czeski szef MSW, już taką umowę z Polską mają.

Umowa ta daje  (niemieckiej i czeskiej) policji możliwość szybkiego działania operacyjnego na terenie drugiego kraju bez zgody strony drugiej, np. gdy zachodzi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Policja może wejść tylko 10 km w głąb drugiego kraju od wspólnej granicy.

Tags: ,

More Stories From Czechy