Go to ...
RSS Feed

Czeski prezydent spotkał się z Hoferem


cepol 12.9.2016 Czeski prezydent, dosyć prowokacyjnie i na przekór salonowi, w Pradze nazywanemu „praska kawiarnia” przyjął dziś na Hradzie austriackiego polityka, kandydata na prezydenta Norberta Hofera. Spotkanie, jak powiedział Hofer dziennikarzom, odbyło się w „przepięknej atmosferze”, choć politycy nie unikali też tematów trudnych, jak np. kwestia dekretów Beneša czy kwestia elektrowni jądrowej Temelín.

Punktem, który obu panów łączył było spojrzenie na przyszłość Unii Europejskiej, rolę Europy środkowej oraz kwestia kryzysu imigracyjnego. Rzecznik prasowy czeskiego p[rezydenta, Jiří Ovčáček, uściślił, iż mowa była o „unii wewnątrz unii – to projekt N.Hofera, który mniej więcej współgra z wizją poszerzenia czwórki wyszehradzkiej”. Dodajmy, iż niedawno prezydent Zeman wprost powiedział, iż czas najwyższy zastanowić się, czy nie warto do grupy V4 zaprosić Austrię.

Jeśli chodzi o kwestie sporne, to czeski prezydent podkreślił, że kwestia dekretów Beneša nie będzie otwierana i energia atomowa będzie i nadal w Czechach wykorzystywana. Warto zauważyć, iż Miloš Zeman dziś wziął udział w posiedzeniu Komisji Trójstronnej, gdzie zaproponował, by państwo już nie dotowało tzw. zieloną energię, czyli tzw. źródła odnawialne. Postulat ten został odrzucony przez stronę pracodawców.Spotkanie polityków trwało ok. godziny.

Zaproszenie Hofera na Praski Hrad można traktować jako ciąg dalszy poparcia, którego Zeman temu konkretnemu kandydatowi w walce o fotel prezydenci w Wiedniu udzielił.

Tags: , , , ,

More Stories From Czechy